Sıkıştırma Teknolojileri

Sıkıştırma teknolojisi bir kamera sistemi için kamera çözünürlüğü kadar önemlidir. Kamera çözünürlükleri arttıkça kayıt boyutlarıda artmaktadır. Kayıt boyutlarının düşürebilmenin tek çaresi kayıt dosyalarını en iyi biçimde sıkıştırmaktan geçer.

MJPEG : Motion JPEG yani MJPEG Bu görüntü sıkıştırma şeklinde her resim karesi ayrı ayrı sıkıştırılarak kayıt yapılır. Bu metod ek olarak film sahneleri sıkıştırılabiliyordu. Kaynakları yoğun kullanır ve yüksek depolama alanı tüketir. Bant genişliğini sömürür bunun sonucunda network iletiminde büyük dezavantajdır.

H.264 : Bu görüntü sıkıştırma şeklinde ise resimler toplu olarak sadece hareketli nesneler sıkıştırılarak kayıt yapılır. H.264, MPEG4’e göre daha akıllı bir sıkıştırma codec’idir ve HDD üzerinde az yer kaplar. H.264 codec aynı zamanda az bant genişliğine ihtiyaç duyar ve işlemciyi az kullanır.

H.265 : H.264/avc’ye göre daha fazla sıkıştıran daha az genişliğiyle bize sunan kodlama teknolojisidir diyebiliriz. H.265’in bir diğer avantajı ise yüksek verimliliğidir. H.264, ölçeklendirmeleri piksel piksel yaparken, H.265 ölçeklendirmeleri, benzer alanları algılayarak, bir bütün halinde yapacak. Bu da verimi ve ölçeklendirme hızını arttıracak. Tamamlanan H.265 sıkıştırma teknolojisi sayesinde videolarda daha düşük bit değeri kullanırken, kalite yeni algoritmalar sayesinde daha da artıyor. KAyıt cihazında sıkıştırma formatı, kapasite seçimizi etkilemektedir.

By_Code : Yeni nesil Akıllı görüntü işleme teknolojisi. Kamera sabit ortamı kayıt alır ve görüntüde değişiklik oldukça ilave görüntüleri tekrar kayıt yaparak hareketsiz alanların boyutunu arttırmasını engeller. Bu sayede kayıtlarda ve görüntünün Ağ bant genişliğinde %90’a varan tasarruf sağlar.