Güvenli Kayıt Teknolojileri

Günümüzde yüksek çözünürlüklü kamera görüntülerinin kayıpsız olarak saklanması güvenlik projelerinin en büyük unsurudur. KnowLedge ürün ailesi bize Güvenli Kayıt Teknolojileri konusunda teknolojiler ve çözümler sunmaktadır. Özellikle FailOver konusunda KnowLedge'nin önemli çalışmaları bulunmaktadır. Kendi üretimini yaptığı 320 TB kayıt boyutuna sahip kayıt sunucularını ve yeni kayıt sıkıştırma teknolojilerini birleştirerek KnowLedge 4K çözünürlüğe sahip kameralarda dahi uzun yıllar kayıt yapabilecek çözümler sunmaktadır.

Network Kayıt Cihazı, ANR özelliği ile ağ bağlantısında kopması durumunda uyumlu kameralar üzerindeki TF karttaki kayıtları depolama yaparak kayıtların kaybolması durumun önüne geçer. Kayıt Cihazı aktif duruma geçtiği zaman, ağ bağlantısı koptuğu durumdaki kaybettiği tüm verileri TF kart üzerinden çekerek veri kaybı önlenmiş olur.

Bu özelliğin kamera üzrindeki adı Akıllı Geri Yükleme(Smart Fail Over)' dir.

Raid 0,1,5,6,10,60 Teknolojisi

RAID, disk hata toleransının ve optimize edilmiş performansın zorunluluk olduğu işletme ve kurumlarda kullanılır. İşletme veri merkezlerindeki sunucu ve NASlar genelde RAID kontrolörü olarak adlandırılan için bir donanım parçasına sahiptir. Bu sistemler RAID konfigürasyonuna bağlı olarak birkaç SSD veya SATA disk sürücülerine sahiptir. Tüketicilerin artan depolama taleplerinden dolayı ev NAS cihazları da RAID’i destekler.

RAID Teknolojisinin Kayıtlardaki Güvenlik Boyutu?

Bilgisayarlar çıktığından beri hep daha fazla performans istenmiştir. Özellikle hız ve güvenlik gerektiren   durumlarda, sabit diskin daha fazla etkisi vardır. Windows performansı  optimize etmek için bizlere fırsatlar sunar, fakat disklerin fiziksel potansiyelinin bir sınırı vardır.Bu potansiyelin üzerine çıkabilmek adına da diskleri beraber kullanma özelliği getirilerek işlemler gerçekleştirilebilir.

Bunun için gerekli teknoloji RAID (Redundant Array of Independent Disk Drives – “birbirini destekleyen  bağımsız”) olarak bilinir. RAID teknolojisinin amacı dizideki diskleri birleştirip yüksek bir depolama kapasitesi elde etmek, oluşabilecek hataları minimize etmek , bazen de disk performansını artırmaktır.Fiziksel özellik olarak disklerin performansına müdahele edemesek dahi , RAID yöntemi ile bu özellik artışını sağlayabiliyoruz.

Raid çeşitlerinden önce neden raid’a gereksinim duyulduğundan bahsetmek gerekirse; Bilgisayarımızdaki en yavaş olan HDD’yi performansını artırmak; Erişim süresini   küçük yazılımlarla değiştirebilirsiniz, fakat bu yöntem aslen çalışma sesini azaltmak ya da disk üzerine dağılmış veriyi birleştirerek verimliliği artırmak için kullanılır. Bir işlemci her saniyede milyonlarca, hatta milyarlarca komutu işleyebilir. Sabit disk, işlemcinin komut  işleme hızına ulaşamaz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için programlar sabit diskten alınarak RAM’e yüklenir. RAM’den de işlemciye aktarılır.

Sistem belleğinden gelen veriler, çoğunlukla CPU’nun hızına yetişemezler. Bu problemi çözmek için  CPU içinde yüksek hızlı hafızalar bulunur.Ancak bilgisayarımızdan aldığımız performans sadece işlemcilerin ne kadar hızlı olduğuna değil, sabit diskimizin okuma/yazma hızına da bağlı. İşlemciniz ne kadar hızlı olursa olsun, günümüz sabit disklerin okuma/yazma hızlarının işlemci hızlarına göre düşük olması, önemli boyutta performans kaybını da beraberinde getiriyor.

RAID teknolojisi ile diskin okuma ve yazma hızı bir darboğazdan çıkınca, işlemci daha fazla ve daha hızlı gelen veriyi daha çabuk işlemek zorunda kalıyor. Tabii, doğal olarak bilgisayarınız da biraz daha hızlanmış oluyor. Yani işlemcinizin gerçek performansını bir nebze de olsa artırmış oluyorsunuz. Aslında, çoğu kullanıcı için pahalı bir işlemci yerine, fazladan bir disk alıp RAID’e geçmek,inanılmayacak kadar doyurucu sonuçlar ortaya çıkarabilir.Sabit disklerin yarattığı performans dar boğazını aşmanın en iyi yolu olarak görülen RAID dizileri, uzun zamandır anakartlarda donanımsal olarak destekleniyor. İki türlü RAID yapma Yöntemi vardır Software RAID ve Hardware RAID.

Şimdide bizim kayıt cihazlarımız için çok önemli boyutta olan harddisklerimizden istenilen ölçüde verimlilik ve güvenlik açısından fayda almak isteniliyor.

RAID Çeşitleri

RAID0 : Bir bilgi disklere yazılırken parçalara bölünür ve yazılır.Çalışması için en az 2 diske ihtiyaç vardır.Disklere yazılım yapılırken parçaların küçük olması yazma ve okuma hızını fazlası ile arttırır.Dezavantajı disklerden biri bozulduğunda biri diğerleri ile bağlantılı olduğu için diğer disklerinde çalışmasını durduracaktır.

RAID1 : En az 2 disk ile çalışır.Bunda amaç bir diske yazılan bilgi diğer disklerede kopyalanır.Burada amaç güvenliktir.Bir diskte bilgi bozulsada diğerini etkilemez.Hızdan bir kazanç yoktur.RAID0 ne kadar okuma yazma işlemini arttırıp hız ile alakalı ise RAID1 de bir o kadar güvenlik durumunu göz önünde bulundurur ve bunu arttırmaya yöneliktir.

RAID5 : En az 3 disk ile çalışır.Burada amaç 1. ve 2. diske yazma işlemi başladığında 3. disk bu iki diske yazma işleminin algoritmasını tutar.1. ve 3. diske yazma işlemi yapılırken bu işin algoritması 2. diske yazılır.2. ve 3. diske yazma işlemi yapılırken bu işin algoritması 1. diske yazılır.Burada amaç hem güvenlik hem de hız işlemini arttırmaktır.Disklerden birisi bozulsa bile sistem devam eder hemen o diskin değiştirilmesi gerekir.2 diskin birden bozulması durumunda geri dönüş olamaz.

RAID6 : En az 4 disk ile yapılır.Bu yapıda Raid 5 gibi dağıtılmış pariteler kullanır.Raid 5’ten farkı ise iki ayrı parite diski kullanması ve 2 diski tolere edebilmesidir.Okuma hızı oldukça iyidir.Ama yazma hızı çift pariteden dolayı Raid 5’e göre kötüdür.Raid 6 bu yapıyı destekleyen bir donanım ile yapılabilir.Bu teknoloji HP’de ADG(Advanced Data Guarding) olarak adlandırılır.

RAID10 : Raid nesting denilen bir yapı ile farklı 2 raid 1’ın Raid 0 yapısı altında birleştirilmesi ile oluşturulur.En az 4 disk ile oluşturulan bu yapı Performans olarak da yüksek seviyededir.

RAID60 : Bu RAID modeli en az 8 disk ile yapılır. İki adet RAID 6 grubun RAID 0 altında birleşmesi ile oluşur. Bu yapıda yüksek en güvenilir yapılardan birisidir. Maliyet bakımından en pahalısıdır. 

Cloud Yedekleme Teknolojisi

Beylerbeyi olarak kayıt cihazlarının zarar görebilme ve çalınma riskini düşünerek tüm kayıtları uzak bir Cloud (bulut) sunucusuna gönderebiliyoruz.

Uçar AHM Merkezi

Beylerbeyi olarak UÇAR AHM (Alarm haber alma merkezi) adında bir alarm takip merkezine sahibiyiz. Uçar AHM 18 yıllık sektör deneyimi ile Türkiye’nin ilk alarm merkezlerindendir. KnowLedge serisi cihazlar ile S.O.S alarm teknolojilerini birleştirip kamera görüntülerini Uçar AHM merkezindeki bulut (Cloud) merkezine göndererek, bu teknoloji ile ileri seviye kayıt güvenliği ve kullanıcıların kamera sistemlerine tam hakimiyeti sağlanacak. Örneğin alarm hareket dedektörü (PIR) hırsızı algıladığında kamera görüntüsünü uzak bulut merkezine gönderebiliyoruz. Hırsız cihazı alsa dahi görüntüleri Alarm merkezimize almış oluyoruz.

KnowLedge bulut sistemi kullanıcılarının güvenlik verilerini bir veri merkezine ait bulut veya üçüncü taraf sunucusunda depolanmasına ve işleyebilmesine olanak tanır. Kamera teknolojilerinde bilgi işleme önemi gittikçe artmaktadır. Buluta veri taşıma sürecinde KnowLedgede ileri teknoloji görüntü işleme teknolojilerini kullandık. +H265 sıkıştırma teknolojisini By_code akıllı görüntü işleme algoritması bize yüksek çözünürlüklü kamera görüntülerini 9/1 oranında sıkıştırmak bize bulut sistemlerinde önemli teknolojik üstünlükler sağladı. By_code görüntü kayıtlarının dosya boyutunu düşmesini ve bulutlara iletilmesini sağlıyor.

KnowLedge bulut sistemini oluştururken tüm görüntüleri buluta göndermektense ihtiyacımız olan görüntüleri göndermeyi tercih ettik. Örneğin alarm hareket dedektörü (PIR) hırsızı algıladığında, sadece hırsızın görüntüsünü bulut sistemine gönderdik.

Bu sistem sayesinde, sistemdeki NVR'lardan bir ağ kopması yaşanmasında dahi yedek NVR devreye girerek kameraların kaydını tutmaya başlar. NVR'lardan herhangi biri ile bağlantı kurulamaması durumunda 1. Yedek NVR, Ana NVR tekrar online duruma geldiğinde eski konumunu alır. 1. yedek NVR bu sürede tuttuğu kamera kayıtlarını ana NVR'a gönderir. Bu aayede kayıtlar eksiksiz olarak tutulmuş olur.

E-sata & Nas Server Cihazlar

Uzun zamanlı kayıt gereksinimleri için KnowLedge kayıt cihazlarının E-Sata çıkışlarına Raid destekli E-sata box cihazları ilave edilerek kayıt süreleri artırılabilir. NAS Server cihazlar kullanılarak büyük kayıt boyutlarına ulaşılabilir.

Ağa Bağlı Depolama (NAS) cihazı, kullanıcılar için bir depolama alanı sunmakta ve bu depolama alanına erişim imkanı vermektedir. NAS cihazları, ek depolamaya ihtiyacınız oldukça elinizdekilere yeni cihazlar ekleyebileceğiniz anlamına gelen, esnek ve yatay ölçeklendirilebilen cihazlardır.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı NAS cihazları idealdir:

  • Kullanılması kolaydır.İşlevsellik anlamında bize geniş bir donanım sunar.
  • Maliyet açışından daha düşüktür.
  • Verilerin güvenlir biçimde bir ana merkezde toplanmasını sağlar.

Nas cihazları bir P2P sistem mantığı ile çalıştığından dolayı bir ağ bağlantısı yardımı ile uzaktan erişim sağlanılır ve o anda ulaşılması istenilen verilere en kısa zamanda ulaşma imkanını bize sunar.Bu da hem zaman kazancu hemde veride kayıp yaşanması ihtimalini en minumuma düşürür.

Verilerin bir ana merkez altında toplanmasının bizlere sağlayacağı faydalar şunlardır:

  • Verilerin birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışmasına fayda sağlar.Aynı çatı altında toplanmamış olsaydı bir senkron bozukluğu söz konusu olacaktır.
  • Herhenagibir arıza durumu olsa dahi tek kanal üzerinden verilere erişebileceğimiz için problemi aşma hızımızın en üst seviyede olması
  • Müşteri isteklerine hızlı bir şekilde cevap verilebilme özelliği taşıması
Bu ve benzeri özellikleri ile bize hem nas serverlarımız hemde raidbox ile harici depolama alanı oluşturmamız güvenlik , hız ,depolama ve maliyet açısından bize fırsatlar sunmaktadır.